info@snailtravel.cz
+420 725 713 335
Historie golfu

Historie golfu

Historie golfu

PERLIČKY Z HISTORIE GOLFU…

1457 - KRÁL JAKUB II. ZAKAZUJE GOLF

Skotský král Jakub II. (James II) zakazuje hru „golfe“, protože se domnívá, že zabírá příliš mnoho času z vojenských cvičení.  

1502 - ZÁKAZ ODVOLÁN JAKUBEM IV.

Nedlouho poté si ovšem vlastní hole pořídí Jakub IV. a zákaz odvolá. Fakt, že hráči mohou počítat s alespoň jednou zlomenou holí na hru, z golfu dělá sport  finančně nedostupný masám.

 

1618 - MÍČEK Z PEŘÍ

Ručně vyrobený míček z husího peří vstupuje na scénu. Peří je smotáno do koule, kterou drží pohromadě koňská nebo kravská kůže.

 

1754 - ZROZENÍ KLUBU ST. ANDREW´S

Ve skotském St. Andrews zakládá 22 gentlemanů z Fife „Královský a starobylý golfový klub“ (The Royal and Ancient Golf Club).

 

1884 - PRVNÍ GOLFOVÝ KLUB VE SPOJENÝCH STÁTECH

V Západní Virginii je založen Oakhurst Links, který je pokládán za první organizovaný golfový klub na území Spojených států amerických. Nachází se ve White Sulphur Springs.

 

1890 - PRVNÍ GOLFOVÝ RESORT VE SPOJENÝCH STÁTECH

V newyorském Bluff Pointu je otevřen hotel Champlain a s ním i první golfový resort Bluff Point Golf Club.

 

1898 - GUMOVÝ MÍČEK

Míček vyráběný z kaučuku (gutta percha), který před 50 lety nahradil péřový míček, je nyní vystřídán tvrdším a především mnohem levnějším gumovým míčkem a hra se tak stává dostupnější masám.

 

1900 - GOLF POPRVÉ NA OLYMPIÁDĚ

Golf se poprvé představuje na Olympijských hrách. Z nich bude po pouhých dvou olympiádách opět odstraněn kvůli rozporům mezi americkými a britskými pravidly.

 

1908 - DŮLKY NA MÍČKU

Na golfovém míčku se poprvé objevují klasické prohlubně a způsobují tak doslova revoluci ve hře. Míček díky nim získává na výšce při letu a důlky mu také umožňují na místě zastavit při dopadu na green.

 

1914 - TURNAJ MASTERS

V Národním golfovém klubu v Auguste, v americkém státe Georgia, se poprvé hraje turnaj Masters, založený investičním bankéřem Cliffordem Robertsem a Bobby Jonesem, který je dodnes jediným hráčem, jemuž se v jednom roce podařilo vyhrát všechny čtyři hlavní turnaje.

 

1916 - PGA

V tomto roce je založena Americká asociace profesionálních golfistů – The Professional Golfers´ Association of America.

 

1919 - PEBBLE BEACH

Nové hřiště Pebble Beach Golf Links se rychle stává mekkou golfistů na celém svetě.

 

1947 - ŽENY V GOLFU

Rok poté, co byl v Americe poprvé uspořádán ženský US Open, se jedna z nejvšestrannějších sportovkyň historie, Američanka Babe Didrikson Zaharias, stává první americkou vítězkou britského ženského amatérského šampionátu (British Ladies Amateur Golf Championship).

 

1961 - PRVNÍ AFROAMERICAN PROFESIONÁLEM

PGA odstraňuje ze svých stanov pravidlo výlučnosti sportu pro hráče bílé pleti a Charlie Sifford se stává prvním Afro-Američanem na turnaji PGA.

 

1968 - PALMERŮV MILIÓN

Arnold Palmer se stává prvním hráčem, který překonává hranici 1 miliónu vydělaného touto hrou.

 

1971 - PŘISTÁNÍ NA MĚSÍCI

První doslova nadpozemskou ránu střílí astronaut Alan Shepard po svém přistání na měsíci.

 

1979 - PRVNÍ KOVOVÉ DŘEVO

V  tomto roce firma Tailor Made poprvé představuje hůl, která se stane jedním z nejdůležitějších inovací v historii sportu: ráně přidá v průmeru asi 27 metrů.

 

1991 - BIG BERTHA

Callaway představuje svoji novou řadu Big Bertha a jejich tržby tak stoupnou z 21,5 milionů $ na 54,7 milionů. Do konce sezóny 1992 je driver z této řady nejčastěji používaným driverem na PGA, LPGA a Nike (respektive Hogan) tours.

 

1997 - TIGER WOODS

Tiger Woods, který se zanedlouho stane nejmladším vítězem všech turnajů „velké ctyřky“, vyhrává svůj první významný turnaj, The Masters v americké  Augustě.

 

2002 - PRVNÍ ŽENA NA TURNAJI PGA

Další ženou, která doslova přepisovala dějiny, byla Suzy Whaley. 36-ti letá profesionální golfistka z Connecticutu se totiž jako první žena v historii probojovala do turnaje mužské PGA Tour. Suzy se po několika měsících rozmýšlení rozhodla, že na něm bude startovat a bude hrát ze stejných odpališť jako muži.

 

 

Golfoví architekti

Golfoví architekti

Golfoví architekti

Každý architekt má svůj jedinečný rukopis a styl a tak Vám zde přinášíme několik informací o těch nejvýznamnějších z nich, kteří se zasloužili o výstavbu řady překrásných a věhlasných golfových hřišť po celém světě...

ARNOLD DANIEL PALMER * 10. 9. 1929

Arnold Daniel Palmer je americký golfista, který je považován za jednoho z největších hráčů v historii tohoto sportu.

Od roku 1955 vyhrál nespočetně turnajů PGA i turnajů Champions Tour, o jeho proslulosti svědčí i přezdívka Král („the King“). Je zároveň i první hvězdou, k jejíž popularitě přispěla i v padesátých letech rychle se rozvíjející televize. V roce 1974 byl Palmer uveden do mezinárodní golfové síně slávy a v roce 1998 zvítězil v anketě o největší přínos tomuto sportu.

První zkušenosti s golfem začal získávat již odmala: v pensylvánském Latrobe Country Clubu totiž jeho otec pracoval jako trenér, který měl zároveň na starosti i údržbu greenů.

V sedmi letech už mladý Arnold válel s holemi a v osmnácti získal stipendium na univerzitě Wake Forest. V roce 1954 již vyhrál první amatérský turnaj, U.S. Amateur Championship a rozhodl se zkusit kariéru profesionála. Hned v prvním roce vyhrál Kanadský pohár, Canadian Open, a od té doby kráčel od vítězství k vítězství.

Jeho největší zásluhou je, že sport, který byl do té doby záležitostí poměrně elitářskou, představil masám a nepochybně i díky němu se golf brzy stal populární kratochvílí obyčejných Američanů.

 


JACK WILLIAM NICKLAUS * 21. 1. 1940

Jack Niclaus je známý také jako Zlatý medvěd („The Golden Bear“) a je díky neuvěřitelnému počtu vítězství v PGA tour považován za jednoho z nejlepších golfových profesionálů všech dob. Jeho kariéra trvala 25 let, od roku 1962 do roku 1986. V Champions Tour, seniorské verzi PGA zvítězil osmkrát za pouhých šest let (v letech 1990 až 1996). Nicklaus se věnuje aktivitám spojeným s tímto sportem i mimo greeny, proslavilo jej zejména navrhování golfových hřišť, ale také příručky a rady hráčům sepsané v několika knihách nebo pořádání vlastního turnaje PGA, turnaje Memorial. S Arnoldem Palmerem a Gary Playerem (společně jsou známí jako Velká trojka, „the Big Three“), se zasloužili o popularizaci golfu. Jejich obrovská rivalita a nezapomenutelné souboje přilákali k televizním přijímačům miliony diváků, kteří tak díky nim objevili krásu, napětí a eleganci této úchvatné hry.

 


PAUL B. "PETE" DYE * 29.12.1925

Paul B. "Pete" Dya je návrhářem golfových hřišť pocházející z slavné rodiny golfových architektů. Dye se narodil v Indianě, pracoval v pojišťovně a patřil k jedněm ze nejlepších amatérských golfistů státu Indiana. Jeho kariéru odstartovala návštěva Skotska, po které sepsal podrobnou studii místních golfových hřišť a začal se naplno věnovat své vášni. Jeho první známé hřiště je Crooked Stick Golf Club v Carmelu ve státě Indiana, které bylo otevřeno v roce 1964 (v roce 1991 hostilo turnaj PGA). Při práci na golfovém hřišti nedaleko Columba v Ohiu se seznámil s mladým Jackem Nicklausem a společně pak navrhli vysoce ceněné hřiště Harbour Town Golf Links, které bylo otevřeno v roce 1969 a od té doby každoročně hostí turnaj PGA. Dye je považován za jednoho z nejinvenčnějších architektů na světě, do svých hřišť zapojuje bláznivé prvky, jako například pražce zakomponované do bunkerů a greenů, hřiště Brickyard Crossing u závodní dráhy v Indianapolis zase využívá část vnější zdi kolem dráhy. Je také autorem „nejstrašnějšího greenu na světě“, „Island Greenu“ na 17. jamce hřiště Sawgrass na Floridě. V listopadu 2008 byl Dye uveden do mezinárodní golfové síně slávy a v roce 2005 se stal šestým vítězem v anketě o největší přínos tomuto sportu.


GARY PLAYER * 1.11.1935

Gary Player je profesionální golfi sta z Jihoafrické republiky, který je pokládán za jednoho z nejlepších hráčů všech dob. Narodil se v jihoafrickém Johannesburgu a díky odlehlé poloze svého rodiště během kariéry procestoval více než 14 milionů mil, pravděpodobně víc než kterýkoliv jiný sportovec. Přezdívá se mu Černý rytíř, Pan Fitness nebo Mezinárodní velvyslanec golfu, s více než 300 projekty na svém kontě je také jedním z nejvytíženějších golfových architektů na světě. Kromě golfových aktivit se věnuje i dalším odvětvím, pod jeho záštitou byla v Johannesburgu otevřena škola pro více než 500 dětí, o šíření vzdělanosti se snaží po celém světě. V letech 2001 a 2002 vedl výběr „zbytku světa“ proti týmu Američanů vedenému Arnoldem Palmerem v UBS Cupu a v roce 2005 se vrátil jako kapitán týmu pro Prezidentský pohár, který se uskutečnil u jezera Manassas nedaleko Washingtonu DC, stejnému výběru velel i v dalším Prezidentském poháru v roce 2007, v Královském golfovém klubu v Montrealu.

 


ROBERT TRENT JONES * 20. 6. 1906, ✝ 14. 6. 2000

Robert Trent Jones se stal profesionálním golfi stou, když byl ještě teenager. Svůj první rekord na golfovém hřišti  dosáhl, když mu bylo pouhých 16 let a to na golfovém šampionátu v Rochesteru. Jones zahájil studia na Cornellské Universitě, kde se začal připravovat na kariéru architekta golfových hřišť. Již v době studia navrhnul několik greenů pro Sodus Bay GC v New Yorku.

Do konce poloviny 60. let minulého století se Robert Trent Jones stal široce uznávaným a pravděpodobně nejvlivnějším architektem golfových hřiští v historii. Pracoval jako architektonický konzultant pro velké množství golfových hřišť, která pořádala golfové šampionáty a převážná většina z nich byla právě jeho vlastními návrhy. Do roku 1990 navrhnul více než 450 golfových hřišť ve 42 státech a 23 zemích a také mnoho hřišť přetvořil.

Byl autorem mnoha článků o architektuře golfových hřišť zahrnující příspěvky do knih Herberta Warrena „Wind´s The Complete Golfer“ (1954), Willa Grimsleye „Golf Its History, Events, and People“ (1966) a Martina Suttona „Golf Courses Design, Construction and Upkeep“ (1950). Suttonova práce ukazuje několik Jonesnových ručně zpracovaných návrhů golfových jamek. V roce 1989 vychází jeho dlouho očekávaná autobiografi e „Golf´s Magnifi cent Challenge“, kterou vydal společně s Larry Dennisem.

Robert Trent Jones jako první obdržel ocenění ASGCA Danalda Rosse za výjimečnou práci a příspěvek do architektury golfových hřišť. Stal se poradcem Národního institutu sociálních věd (the National Institute of Social Science) a členem Americké akademie úspěchu (American Academy of Achievement) a v roce 1972 získal ocenění Golden Plate a stal se platným členem Královského a starobylého golfového klubu v St. Andrews (the Royal and Ancient Golf Club of St. Andrews). V roce 1981 bylo Jonesovi předáno ocenění Williama D. Richardsona společností GWAA za uznání jeho skvělé práce v golfu. V ten samý rok Metroplitní golfová asociace (the Metropolitan Golf Association) mu předala další ocenění Distinguished Service Award.

V roce 1987 společnost GCSAA vyznamenala Jonese cenou Old Tom Morris Award. V roce 1990 pracoval Trent Jones již 60 let v architektuře pro golf. To je rekord, kterého dosáhl pouze Old Tom Morris.


 

SEVERIANO "SEVE" BALLESTEROS * 9.4.1957

Severiano "Seve" Ballesteros je španělský profesionální golfi sta, bývalá světová jednička a jedna z hlavních postav golfu v sedmdesátých, osmdesátých a první polovině devadesátých let. V tomto sportu se poprvé představil v roce 1976, kdy jako devatenáctiletý mladík skončil druhý na turnaji Open a jeho úspěchy pokračovaly: v letech 1979 a 1988 vyhrál 5 velkých turnajů včetně turnaje Masters (dvakrát). Byl také velmi důležitým účastníkem Ryder Cupu, ve kterém pomohl Evropanům k zisku pěti vítězství jak z pozice hráče, tak kapitána týmu. Z profesionálního golfu se musel stáhnout v polovině devadesátých let kvůli vleklým problémům zad, svému milovanému sportu se ale nevzdálil nadobro: stal se z něj uznávaný architekt golfových hřišť.


 

Zaregistrovat se k odbírání newsletteru
Chci dostávat informace o golfových zájezdech
Zaregistrovat se k odbírání newsletteru
Jsme partneři:
Tee Time Golfista roku golfgate.cz Greensgate